Definice
Plán udržitelné mobility je strategickým dokumentem, který je vytvořen k uspokojení potřeb mobility lidí a podniků ve městech a jejich okolí a k zajištění lepší kvality života. Vychází z existujících postupů plánování a patřičnou pozornost věnuje integraci, participaci a zásadám evaluace.
Plán udržitelné mobility je způsob, jakým lze účinněji řešit problémy související s dopravou v městských oblastech. Jeho charakteristikou je:
- Participativní přístup: zapojení občanů a partnerů po celou dobu procesu
- Závazek k udržitelnosti: vyváženost všech aspektů života
- Integrovaný přístup mezi strategickými sektory
- Zaměření se na dosažení měřitelných cílů
- Revize nákladů a přínosů
Účel
Cílem Plánu udržitelné městské mobility je vytvoření systému udržitelné městské dopravy s vyřešením alespoň následujících cílů:
- Zajistit, aby dostupnost, kterou dopravní systém nabízí, byla k dispozici všem;
- Zlepšit bezpečnost dopravy;
- Snížit znečištění ovzduší, znečištění hlukem, emise skleníkových plynů a spotřebu energie;
- Zlepšit účinnost a hospodárnost přepravy osob a zboží;
- Přispět ke zlepšení atraktivnosti a kvality městského prostředí a městského designu.
Obsah
Plán bude zpracován ve čtyřech částech:
1. Část strategická
Cílem této části dokumentace je definování výchozího stavu procesu plánování mobility na městské úrovni a posouzení vlivů evropského, národního a regionálního rámce, seznámení a zapojení všech partnerů a veřejnosti do projektu. Výsledkem této části bude nalezení konsenzu nad vizemi a strategickými cíli města, jejich schválení a následná prezentace odborné a laické veřejnosti.
2. Část analytická
Definování výchozího stavu jako základní báze, pro kterou bude stanoven rozsah monitoringu a posuzovány indikátory dále sledované v návrhu integrovaného plánu udržitelné mobility. Analyzovaná data se předpokládají z časového období 2010 – 2013. Součástí této části budou rozsáhlé dopravní a sociodopravní průzkumy, vytvoření multimodálního modelu dopravy města, vyhotovení modelových výpočtů imisní a hlukové zátěže a souhrnná analýza současného stavu. Cílem této části je odvození konkrétních problémů města v oblasti udržitelné mobility a jejich projednání s klíčovými partnery a veřejností.
3. Část návrhová
Cílem návrhové části je provést návrh strategické koncepce rozvoje dopravy na řešeném území (okres Ostrava, v oblasti HD včetně spádových oblastí). Část bude obsahovat tvorbu scénářů vývoje a dopravních prognóz pro výhledové období včetně jejich projednání, návrh opatření a odvození aktivit a priorit v jednotlivých segmentech, stanovení indikátorů udržitelného rozvoje včetně návrhu na jejich sledování, finanční plán, návrh stabilizace procesu plánování udržitelné mobility, akční plán a jejich projednání.
4. Část prezentační
Cílem prezentační části bude zveřejnění a medializace výsledků Plánu udržitelné mobility pro nejširší veřejnost města a řešeného území co nejsrozumitelnější formou.
Přínosy
S plánováním udržitelné městské mobility je spojena široká řada výhod:
- Lepší kvalita života – atraktivnější veřejné plochy, zlepšení bezpečnosti na silnicích, lepší kvalita ovzduší, méně emisí, méně hluku.
- Přínos pro životní prostředí – zlepšení kvality ovzduší a snížení hladiny hluku přináší pozitivní dopad na zdraví občanů.
- Zlepšená mobilita a dostupnost městských oblastí a jejich služeb.
- Zlepšení image města jako města inovativního a hledícího dopředu.
- Potenciál oslovit více lidí a lépe reagovat na potřeby různých skupin uživatelů.
- Nová politická vize.
- Potenciál pro integraci sektorů a institucí.
- Zlepšení konkurenceschopnosti města a přístup k financování
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií
Regionální operační program NUTS II Moravskoslezsko 2007-2013